csütörtök, február 23, 2006

Tegnap jót szórakoztam egy újabb rajzoló programmal. Egy haver a figyelmembe ajánlotta a SketchBookPro 2.0-át. A hivatalos ismertető és beetető szövegből úgy tűnt, hogy ez is egy újabb rajzeszköz-emulátor.
Nálam a gépen jelenleg ez a harmadik ilyen jellegű program (leszámítva a Paintet, amit azért nem neveznék annak).
Ráadásul már minden valamirevaló program egy egész CD-nél kezdődik. Ha a végén mégsem telne meg egy CD, akkor még telenyomják tutorialokkal (ami becsülnivaló dolog volna, de legtöbbször ezek is inkább csak reklámszövegek, maximum az alapvető funkciók sajátíthatók el belőlük...sokszor még azok sem), meg beetető képekkel, hogy nézhesse a sok buta paraszt, mások miket tudnak ezzel a programmal csinálni.
Te ilyet úgysem fogsz, haver. Sosem.
Nézz és ámulj! És regisztráld a termékedet honlapunkon.

De itt nem genyóznak ilyen marhaságokkal. A verébfingnyi program könyvtárban nincsen egyetlen felesleges sallang sem.
Ellenben kapsz egy kiscsoportos óvodás számára is egyértelműen kezelhető programot (amibe még egy normális, de egyszerű súgó is belefért és nem kell hozzá külön, titkosított NASA-oldalakra ellátogatni az alapvető információkért).

Már a névadásból is kitűnik, hogy elsősorban tablet-felhasználók számára készült a dolog és más progikkal ellentétben nem akarják megváltani a világot, csak egy virtuális vázlatfüzetet adnak a kezedbe.

A rendelkezésre álló eszközök egyszerűek, kielégítik az alapvető igényeket és könnyen elérhetők. Ebbe az is beleértendő, hogy rajzolás közben egyetlen ujjal sem kell a billentyűzet után kapdosni, sem pedig az egeret előkaparni, mert a tollvonások méretétől kezdve egészen a fóliák nevéig mindent a tollal tudunk beállítani. Igen, a fólianevet sem kell bebillentyűzni. Beírhatod kézzel. Kézírással, érted??! Az agyam elhajítom!
(Mondanom sem kell, ez a funkció annyira tetszik, hogy fél órán keresztül csak fóliákat kreáltam. Egyiket a másik után.)

A rajzoláshoz használható ceruza, retuspisztoly, markerfilcek, golyóstoll, akvarell (vagyis ezek virtuális megfelelői) a szívárvány minden színében, és persze radír. Van egy kezdetleges elkenő funkció is, de az nem tetszett annyira. Ezek a cuccok a valóságban sem nagyon kenhetők el, úgyhogy szerintem ez így korrekt.

Mint már említettem, vannak fóliák. Amiknek a neve egyetlen tollvonás is lehet akár, vagy egy rajz, vagy bármi, amiről később rájössz, hogy mit tettél rá. Szerintem ez egyszerűen zseniális, ha még nem említettem volna.

Az alapvető kijelölési és elemmódosítási funkciók is elérhetők egér, vagy billentyűzet nélkül. Mozgatni, forgatni, átméretezni is egy egyszerű kis paletta segítségével lehet, a toll ide-oda húzogatásával. Szokatlan, de ha ráérez az ember, utána már a hiper-intelligens Photoshop CS2-ből is ezt hiányolja.

Nagyjából ennyi elég is ahhoz, hogy az ember elkezdjen teledobálni vázlatokkal több megányi winchesterterületet. Nekem legalábbis biztos. A fiókok már úgyis dugig vannak.

Nincsenek megjegyzések: